Język rosyjski

Język rosyjski wywodzi się z języków indoeuropejskich, należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Językiem rosyjskim posługuje się do 300 milionów ludzi na całym świecie. Język rosyjski odgrywa bardzo znaczącą rolę na scenie politycznej, a także biznesowej.

Rosyjski – o języku

W naszym polskim społeczeństwie młodzież bardzo często wybiera język rosyjski jako drugi język obcy (po języku angielskim). Również wiele osób dorosłych zna choćby pobieżnie ten język, jako że do roku 1989 rosyjski był językiem obowiązkowym w polskich szkołach. Po tym czasie rosyjski był dyskryminowany i polska społeczność nie chciała mieć już nic z nim wspólnego. Jednakże dzisiaj znów wraca do łask, jako że – jak już zostało wspomniane – język ten jest w różnych aspektach życia (polityka, kultura, biznes i inne) niezmiernie ważny na tle języków z całego świata. Pomimo tego, że w ostatnich latach język rosyjski został wyparty przez języki, jak angielski czy niemiecki, a także poprzez politykę bojkotującą korzystanie z rosyjskiego (w szczególności Ukraina czy kraje bałtyckie), rosyjski nie stracił na znaczeniu – wciąż jest jednym z najpopularniejszych języków na świecie oraz jednym z popularniejszych języków obcych w Polsce. Wśród wymienionych wyżej 300 milionów osób posługujących się językiem rosyjskim prawie połowa (145 mln) używa rosyjskiego jako języka pierwszego. Jako urzędowy funkcjonuje oczywiście w Rosji, ale także na Białorusi i w Kirgistanie. Natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym, co oznacza, że ma taką samą pozycję w państwie jak język kazachski. Ponadto rosyjski funkcjonuje jako język oficjalny oraz konferencyjny w ONZ. Jako jeden z nielicznych języków nie posługuje się alfabetem łacińskim, ale grażdanką (jest to uproszczona wersja cyrylicy).

Tłumaczenia – rosyjski w biznesie i nie tylko

Pod kątem tłumaczeń język rosyjski jest niezwykle istotny, jeżeli prowadzimy jakikolwiek biznes czy firmę w Europie Wschodniej lub na tamte rynki kierujemy nasz produkt czy usługę. W obu sytuacjach znajomość języka rosyjskiego bądź współpraca z tłumaczem/biurem tłumaczeń jest niezbędna, by odnieść sukces. Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma aspektami, jak na przykład spotkania biznesowe, negocjacje, promocja firmy w internecie (strona www), podpisywanie umów i wiele innych. Każdy z tych aspektów wymaga perfekcyjnej znajomości języka obcego – w opisywanym przypadku – rosyjskiego. Profesjonalne tłumaczenia – rosyjski, a także pokrewne języki wschodniosłowiańskie (w razie potrzeby) wykona nasze biuro colltra – z oddziałami w miejscowościach Katowice, Gliwice. Oferujemy eksperckie tłumaczenia z języka rosyjskiego, zarówno w dziedzinach specjalistycznych, jak i zwykłych. Oddelegujemy tłumaczy ustnych, którzy pomogą przeprowadzić negocjacje, przetłumaczymy wszelkie umowy biznesowe z polskiego na rosyjski i na odwrót, wykonamy profesjonalne tłumaczenie strony firmowej – jednym słowem – sporządzimy każde tłumaczenie, którego w danej chwili potrzebujesz.